ŚcieżkaSynod

Synod w Parafii Kaniów


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Na wstępie chciałbym podziękować Księdzu Proboszczowi za obdarzenie zaufaniem powierzając mi posługę Koordynatora Parafialnego do spraw Synodu. W niedzielę 14 listopada Mszą św. o godzinie 9.00 rozpoczęliśmy synod w naszej Parafialnej Wspólnocie.

Celem obecnego synodu jest pełna wiary i słuchania natchnień bożych, refleksja nad naszą wspólną drogą w Kościele. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest pewna diagnoza, wysłuchanie i refleksja nad tym co było, co jest i czego oczekujemy, co możemy zmienić, aby nasz lokalny, ale i powszechny Kościół stał się Kościołem żywym, zjednoczonym i działającym w świecie.

Na spotkaniu koordynatorów parafialnych Diecezji Bielsko-Żywieckiej otrzymaliśmy wskazówki i materiały niezbędne do przeprowadzenia naszych Parafialnych Wspólnot przez zagadnienia synodu. Zagadnienia,których zostało przygotowanych dziesięć, należy potraktować jako wskazówki, nie jako ankietę. Należy skupić się na tych, które wydają się najbardziej istotne dla danej osoby czy grupy synodalnej. Wartościowe będą również myśli, które nie wynikają z zagadnień, ale rodzą się w sercu dla dobra Kościoła.

Przygotowałem dla naszych parafian broszurkę zatytułowaną „Wspólna Droga Synodalna w Parafii Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie”. Wszystkich chętnych Parafian zapraszamy do pójścia tą wspólną drogą i wypowiedzenia się na tematy zawarte w broszurce, wpisując swoje refleksje w rubrykach pod zagadnieniami. Każda wypowiedź jest ważna i nie powinna być skupiona wyłącznie na krytyce czy pochwałach, których też nie należy w swoich refleksjach unikać.

W późniejszym okresie zamierzamy spotkać się z Grupami Parafialnymi: Żywego Różańca, Szkaplerza, Chóru Parafialnego, Zespołu Charytatywnego, Rady Parafialnej, Oazy, Młodzieżą, Dziećmi oraz chętnymi Parafianami do tego rodzaju spotkania synodalnego, gdzie wypracowaną wspólną refleksję wynikającą z zagadnień synodu spiszemy również do synodalnego sprawozdania parafialnego, które do końca lutego 2022 roku musimy złożyć do Kurii Diecezjalnej. Kuria Diecezjalna na podstawie synodalnych sprawozdań parafialnych wykona sprawozdanie Diecezjalne przesyłając je do Watykanu.

Broszurka jest również do pobrania w wersji elektronicznej na stronie internetowej naszej parafii w zakładce: „SYNOD”, z możliwością jej edytowania, następnie wypełnienia i elektronicznego przesłania na adres mailowy Koordynatora Parafialnego do spraw Synodu – adres email podany jest w broszurce.

Parafialny Koordynator do spraw Synodu: Mirosław Kołodziejczyk